Меню
payment-1 payment-2 payment-3 payment-4 payment-5

Ігри для дітей в приміщенні: розвиток дитини через гру


Як колись сказав відомий фізик-теоретик Альберт Ейнштейн, гра – вища форма дослідження. Саме тому батькам слід сприймати дитячі ігри цілком серйозно: навіть просте сортування предметів за кольором чи формою дозволяє розвинути логічне мислення та дрібну моторику, а гра з машинками – активувати дитячу фантазію. Тож, пам’ятайте, що ігри для дітей шкільного віку та дошкільників – ключова складова гармонійного розвитку, що потребує залучення дорослих. Ми розповімо більше про ігри в приміщенні та допоможемо батькам спланувати цікаве дозвілля для малечі!      

Топ-10 видів ігор для дітей в приміщенні

З початком осені перебування дітей просто неба дещо скорочується, а відтак батьки все частіше чують одвічне: “Мені нудно!”. Ігри з дітьми – найкраща ідея для сімейного дозвілля, що часом потребує підготовки та планування. Якщо ви у пошуках варіантів, чим зайняти дітей у приміщенні, наш ТОП, що містить пізнавальні заняття та цікаві ігри, неодмінно стане у пригоді.    

Малювання та аплікації – творчий розвиток дитини

Розважте малюків творчістю, допоможіть розвитку креативності та дайте волю фантазії! Якщо ви скажете, що ваш син чи донька не любить малювати і робити аплікації, ми вам відповімо – ви просто не підібрали цікаву дитині техніку та матеріали. 

Більшість педагогів вважають, що перші малюнки малюкам слід виконувати кольоровими олівцями. Адже це сприяє вмінню правильно тримати ручку, активно розвиває дрібну моторику за рахунок докладених зусиль. Однак, діти, зазвичай, полюбляють малювати більш легкими у використанні засобами – фломастерами, фарбами та крейдою. Тож, якщо ви прагнете гарно провести час з дитиною та пробудити у ній любов до творчості, дозволяйте обирати, чим малювати. 

Бажаєте перетворити малювання на гру? Використовуйте пальчикові фарби, що ідеальні для віку 2-4 роки, та дошкільнят 5-6 років привчайте до більш складних інструментів – пензлів та фарб, олівців – звичайних та воскових.

Малювання та аплікації - творчий розвиток дитини

Щоб творчість для дітей вдома стала улюбленим заняттям, давайте малечі малювати, що вона хоче, але часом задавайте тему для креативу. Також використовуйте незвичайні техніки малювання. У цьому допоможуть різні предмети, зокрема:

  • малюйте айстри за допомоги втулок від паперових рушників чи паперу, розрізаних по краю, наче промінчики;
  • використовуйте ватні палички, зв’язані купкою за допомоги канцелярської резинки – створюйте “пухнасті” квіти, чарівних тварин та комашок;
  • малюйте засушеним листям – наносьте фарбу на листочки та робіть гарні відбитки на папері.

Не слід забувати і про такий важливий вид дитячої творчості як аплікація. Для найменших діток можна придбати готові набори – друковані книжечки за темами, з яких просто треба вирізати готові деталі майбутньої поробки. А от старшим дошкільникам та школярам пропонуйте власноруч намалювати, вирізати деталі і приклеїти їх. 

Щоб дещо ускладнити завдання, а натомість отримати ще більш гарний результат, використовуйте для аплікацій не тільки папір. Зробити цікаву поробку можна, приклеюючи висушене листя чи пелюстки, крупи, шматочки тканини тощо. 

Конструктори та будівництво

Деякі іграшки та ігри для дітей є надзвичайно важливими для розвитку. Серед них, безумовно, конструктори. Дерев’яні, пластикові, магнітні та металеві, різних форм, кольорів та розмірів, для дітей від 1 року і без верхньої вікової межі – усе це про набори для конструювання. Якщо ви дбаєте про гармонійний розвиток дитини, конструктори неодмінно мають бути у вашому домі. Адже кращого тренування моторики рук не існує! 

Без сумніву, ігри для дітей в приміщенні важко уявити без іграшки-лідера на ринку конструкторів – lego. Його популярність обумовлена максимально широким вибором наборів – за темами та зацікавленнями. Також це чи не ідеальний спосіб розважити родину, в якій кілька малюків: діти збираються в одній кімнаті та створюють дивовижні міста, тварин, роботів, працюючи у команді.

Конструктори та будівництво

Пошук скарбів вдома              

Відносно новий вид розважальної діяльності – квести. Такі пошуки розгадок і скарбів є бездоганним поєднанням рухливих ігор та активної роботи дитячого мозку. Успіх вашого квесту багато у чому залежить від стимулів: діти обожнюють виконувати будь-які завдання, якщо наприкінці шляху на них чекають приємні сюрпризи. Для винагороди не обов’язково обирати дорогі подарунки. Цукерки, брелки, іграшки-антистрес, канцелярія – будь-що потішить дитину, яка виконала захоплюючий квест!

Однозначним плюсом цієї активності є те, що проводити квести цілком реально у закритому приміщенні. Сценарій пошуків батьки з легкістю можуть скласти самостійно. Підготуйте загадки та конкурси (їх можна запозичити на теренах мережі), а підказки заховайте у непередбачуваних місцях дому. Насамкінець продумайте фінальне завдання – це може бути вікторина, математичний тест, творчий етап – за виконання якого дитина і отримає приємну дрібничку.  

Домашній театр

Розвитку пам’яті, мовлення і комунікативних навичок, фантазії, артистизму – усьому цьому сприяє гра для дітей у домашній театр. Батькам не потрібно бути драматургами, аби допомогти малечі влаштувати вдома виставу. Достатньо буде обрати нескладний твір, у якому багато діалогів. Ідеально для цього підходять казки. Для найменших діток – народні, на кшталт “Колобка” чи “Рукавички”, а для дошкільнят 5-6 років – також і літературні – “Червона шапочка”, “Попелюшка” тощо. 

Поясніть дитині, що вона може виконувати різні ролі у виставі, змінюючи голос та вбрання. Допоможіть підготувати нескладні костюми, які б вирізняли персонажів. Їх, до речі, можна створити з наявного вдома одягу та аксесуарів, або ж з паперу чи тканини. Не забувайте, що домашній театр може бути і ляльковим: чимало персонажів казок неодмінно знайдуться серед іграшок вашої дитини. Зі старшими дітьми ляльок для вистави спробуйте виготовити власноруч з підручних матеріалів – паперу, бляшанок, фольги – або зшити з тканини. Підготовчі процеси до вистави – це теж цікаві ігри для дітей.

Домашній театр

Інтерактивні настільні ігри: вчимося стратегувати   

Завдяки розвитку галузі настільних ігор в Україні в останні роки, настолок на полицях магазинів значно побільшало. Крім звичного доміно та інших класичних ігор на ринку з’являються авторські настільні сімейні ігри.

Гарні ігри для дітей від 2 років – різноманітні варіації лото та мемо. З дітками віку 3+ можна грати в Dobble, варіантів якої з різними ілюстраціями існує чимало. У цій грі гравці повинні на швидкість знаходити на спільній картці зображення, яке б збігалося з одним із зображень на їхній власній картці. Також сучасні діти досить рано проявляють інтерес до фінансової грамотності. Покращити її допоможуть настільні ігри, що за принципом нагадують всім відому “Монополію”. Для малечі існують спрощені варіації гри – наприклад, у процесі подолання клітинок поля, гравець заробляє та витрачає кошти, а його ціль – придбати усе необхідне для приготування улюбленої страви, купити потрібні речі для домашнього улюбленця тощо. 

Зі старшими дітьми, які є більш посидючими, можна грати у складніші ігри – стратегії. Серед найпопулярніших в Україні:

  • містобудівна “Каркасон” про опанування територій довкола старовинної французької фортеці;
  • “Колонізатори” – про заселення безлюдного острова та неймовірні пригоди;
  • класична “Монополія” про гроші, власність та розвиток бізнесу та ін. 

Такі ігри особливо корисні для підлітків, адже допомагають вчитися приймати самостійні рішення та думати на кілька кроків вперед, а ще усвідомлювати, що часом шлях до перемоги всіяний численними поразками. 

Інтерактивні настільні ігри

Танцювальні та музичні ігри

Рухливі ігри для дітей необхідні малечі щодня, незалежно від того, де вона перебуває – у садочку, школі чи вдома. Адже саме за допомоги спортивних ігор діти отримують розрядку після довгого сидіння та роботи, що потребує концентрування. Ось декілька варіантів танцювальних та музичних забав, що припадуть до душі дітям різного віку:

  • “Музичний стілець”. Лунає весела музика, двоє дітей або дитина і дорослий починають ходити/бігати/танцювати довкола стільця, що стоїть посередині кімнати. Ведучий будь-якої миті зупиняє музику. Завдання кожного учасника – першим зайняти стілець. У грі можуть брати участь і троє, і четверо гравців: у такому разі їм знадобиться більше стільців, однак, завжди на один менше, ніж учасників. Той, хто не встиг сісти під час паузи, вибуває, а один стілець забирають. Музика починає грати знову, допоки не залишиться один стілець і переможець на ньому.
  • “Завмри”. Неможливо згадувати рухливі ігри і не назвати цю просту забаву. Діти під обрану музику танцюють, демонструючи рухи різноманітної складності. Коли ведучий зупиняє музику, малеча має застигнути у тій позі, у якій опинилася перед паузою. Хто порухався, той програв. Можна грати вдвох з дитиною чи компанією.  
  • “Вгадай мелодію”. Заздалегідь підготуйте плейлист знайомих для дитини пісень. Якщо грає одна дитина, дозвольте їй послухати трек впродовж 5-7 секунд, а тоді поставте на паузу і запропонуйте вгадати пісню. Якщо цього уривку недостатньо, продовжуйте прослуховування. Коли грає кілька осіб, музика може тривати доти, доки хтось першим не вигукне назву пісні. 

Ігри з головоломками: вирішуємо задачі 

Бажаєте, аби ваша дитина розвинула нестандартне мислення та мала жвавий розум? Тоді необхідно постійно тренувати розумові здібності малечі, починаючи з раннього віку. У цьому допоможуть головоломки, а також різноманітні розвивальні зошити та книги з логічними задачами та загадками. 

Вдома вам стануть у нагоді:

  1. Великі пазли із декількох частин та сортери від 1.6-2 років;
  2. Пазли на середню та велику кількість частинок, в залежності від здібностей дитини. 
  3. Геометрична головоломка “Танграм” від 4-5 років
  4. Балансири, що допоможуть через веселу гру розвинути кмітливість та навчать прораховувати наступні кроки. 

Зі старшими дітьми можна обрати різноманітні настільні IQ ігри, доступні у магазинах.  

Ігри з головоломками

Сенсорні ігри: досліджуємо текстури та матеріали

Сенсорні чи то пак ігри дотику – найкращий спосіб знайомства дитини з навколишнім світом. Починати пізнавати світ у такий спосіб можна з 3-4 місяців, як тільки дитина починає самостійно торкатися речей та вчиться утримувати їх у руках! Так для першого безпечного знайомства з формами, кольорами і текстурами ідеально підійде м’яч, зокрема цілі набори м’ячиків для гри та масажу, що мають різну поверхню. 

Для більш старших діток – від 2-3 років – підходять ігри з пошуком предметів у крупах, піску, камінчиках. Для старших дітей, зокрема школярів, сенсорний досвід теж є важливим. Спробуйте гру наосліп: гравець повинен у непрозорому мішечку знайти предмет і за допомоги дотиків визначити що це. Сенсорні ігри з дітьми в приміщенні напрочуд легко організувати, адже матеріалами для дослідження може будь-що – іграшки, овочі, фрукти, посуд і т.п.

Наукові досліди: маленькі експериментатори

Діти обожнюють експерименти! Підтримайте в них це бажання до пізнання природних, фізичних та хімічних явищ. У мережі Інтернет є безліч описів та відео для досліджень, які можна легко провести вдома. Ось деякі з них:

  • “Город на підвіконні” – цікаві експерименти з вирощуванням рослин, що підходять для будь-якого віку! Наприклад, спробуйте взяти квасолину та покласти її між двома вологими ватними дисками у пластикову склянку. Слідкуйте, аби диски завжди залишались вологими, змочуйте їх за потреби і невдовзі квасолина проросте! Тепер пересадіть її у невеликий горщик, підливайте та спостерігайте за динамічним ростом рослини.
  • “Фарбовані квіти” – візьміть квіти з білими пелюстками, зріжте стебла під кутом та залиште їх у заздалегідь підготовленій воді з харчовими барвниками. Вже через добу пелюстки змінять свій колір!
  • Тісто для ліплення своїми руками – діти обожнюють бавитися з тістом для ліплення! А як щодо того, аби виготовити його самостійно? Вам знадобляться 2 склянки борошна, 1 склянка дрібної солі, 3\4 склянки теплої води. Змішайте інгредієнти, для кольору додайте у масу харчовий барвник, і ось – тісто готове!

У магазинах можна знайти готові набори для дослідів, що значно полегшить підготовку до гри. Адже усе необхідне у потрібній пропорції разом з інструкцією ви знайдете у коробці.

Сімейні ігри для розвитку  

Настолки, спортивні конкурси, які можна провести в приміщенні, командні інтелектуальні протистояння за участі усієї родини. Сімейні ігри вкрай потрібні дітям будь-якого віку, адже вони забезпечують якісне спілкування.

Разом можна пограти у словесні ігри, коли поняття треба пояснити іншими словами, не називаючи загадане. Таке заняття принесе радість та допоможе малечі збагатити словниковий запас. Також можна зіграти у “Крокодил”, де слово пояснюють мовчки – мімікою, жестами та рухами, що особливо корисно для вивчення можливостей мови тіла. 

Цікава ідея розвивальної активності – створення цікавих проектів-поробок. Гра починається з пошуку підручних матеріалів. Наприклад, використовуючи картонні коробки, можна створити костюм робота або космічну ракету, побудувати дорогу, паркінг або навіть міст! Ще одна ідея для розвивальної сімейної гри – електронні конструктори. Працюючи у команді з батьками, діти можуть займатися робототехнікою, будувати прості електричні схеми для роботи вентилятора, сигналізації тощо. 

Музей науки у Львові - місце, де діти пізнають світ через гру

Музей науки у Львові – місце, де діти пізнають світ через гру  

Ігри у приміщенні – не означає, що лише вдома, у школі чи в садочку. Прекрасний варіант – вирушити до музею з цікавими експонатами. Найкращий приклад такої локації на заході України – Музей науки Львів

Музей науки – ідеальний майданчик для пізнавальної гри. Торкаючись експонатів та проводячи досліди із ними, діти дізнаються про складні явища та процеси у максимально доступний для них спосіб. 

Разом з малечею утворіть великі хвилі всередині резервуару, випробуйте сферу Хобермана, щоб пояснити як знання геометрії та точні розрахунки дозволяють створювати бездоганні рухливі форми. Експериментуйте з доставкою повітрям та спілкуванням на відстані. Влаштуйте перетягування канату та запустіть повітряну кулю. Створіть анімацію або малюйте піском. Знайомтесь з іграми у віртуальній реальності, спробуйте себе у ролі водія боліду Формули-1 та опануйте музичні інструменти! Сумувати у Музеї науки неможливо: цікавих досліджень вистачить на цілий день для всієї родини!  

Цікавтесь вподобаннями своїх дітей та невтомно створюйте умови для пізнавальних ігор!