Віртуальна реальність (VR) та доповнена реальність: що це таке?
Життя людства у 21 столітті нерозривно пов’язане з розвитком технологій, винайденням новітніх пристроїв та опануванням інноваційних рішень, які покликані покращувати та полегшувати освітні процеси, робочу рутину і відпочинок. Віртуальна реальність і доповнена реальність – одні з найбільш революційних сучасних розробок, що справді варті уваги, адже змінюють світ. Ми розповімо, що таке VR, пояснимо як технології віртуальної реальності застосовують у різних сферах життя, а також підкажемо, де і як ви можете відчути занурення у віртуальну реальність у Львові!
Що таке віртуальна реальність (VR)?
Ще не так давно втеча у паралельний, вигаданий світ здавалася суцільною фантазією затятих мрійників, а дивовижні пригоди героїв у високотехнологічній реальності, що зовсім не подібна на нашу буденність, були винятково основою сюжетів науково-фантастичних фільмів та книг. Тепер ми спостерігаємо вражаючі, а подекуди навіть моторошні аналогії з сучасністю.
Варто згадати кінохакера Нео, що у культовій “Матриці” рятує людство, яке охопила ілюзія дійсності. Або новіший фільм – “Першому гравцю приготуватися” – що вийшов у 2018-ому та переносить нас у 2044 рік. Люди майбутнього стикаються з жахливою та малопридатною для нормального життя реальністю, яку покликана симулювати так звана ОАЗа – штучно створений світ віртуальних можливостей зі своїми таємницями та випробуваннями.
Але що таке віртуальна реальність (VR, Virtual Reality) поза мистецтвом та авторською вигадкою? Саме час розібратися.
Отож, віртуальна реальність – це сучасна технологія, що дозволяє створювати вигадані світи або імітувати реальність та дає можливість людині (користувачеві) взаємодіяти зі створеним середовищем за допомоги спеціального програмного забезпечення (ПЗ) та пристроїв (гаджетів).
Технологія віртуальної реальності докорінно змінила уявлення про сучасні можливості інтертейменту – глобальної індустрії ігор та розваг. Адже перебування у віртуальній реальності сьогодні, яке можливе завдяки створенню спеціальних шоломів, окулярів тощо, впливає на людину не лише емоційно, а й фізично, занурюючи у альтернативну дійсність, що на відміну від звичного фільму в кінотеатрі чи вистави, оточує на 360 градусів та максимально ізолює від реального світу.
Основні характеристики віртуальної реальності
Створення віртуальної реальності відкрило людству безліч нових можливостей для розваг та ідей вдосконалення складних робочих процесів у різних галузях. Усе це завдяки особливим властивостям VR, серед яких:
- інтерактивність – як основна риса, що розширила уявлення про технології взаємодії з віртуальними обʼєктами;
- занурення – незвичайний досвід, що, певною мірою, здатен вводити в оману людський розум, торкаючись не лише сфери емоцій та почуттів, а й відчуттів;
- багатофункціональність – необмежені можливості застосування технології у найрізноманітніших сферах життя – від розваг та навчання до медицини та військової справи.
Як працюють окуляри віртуальної реальності?
Безліч компаній – нових та вже всесвітньо відомих, зокрема Sony, Apple, HTC – займається розробкою програмного забезпечення для гаджетів віртуальної реальності та виготовленням найпопулярніших пристроїв у сфері – VR-окулярів. Пропонуємо детальніше з’ясувати, що таке окуляри віртуальної реальності, як працюють вони та з чого складаються.
Головна функція VR-окулярів – переносити користувача у альтернативний світ, максимально наближений до реального чи вигаданий. Їхнє використання викликає вир різноманітних емоцій та здатне пробуджувати навіть тактильні відчуття. Щоб зрозуміти, як працюють окуляри віртуальної реальності, слід знати про їхні складові:
- Дисплей. Зазвичай, в окулярах віртуальної реальності наявні два екрани – для кожного ока відповідно. Завдяки спеціальному куту демонстрації зображення, перед очима користувача виникає ефект глибини, який і формує віртуальний світ та дарує відчуття фізичної присутності у ньому.
- Лінзи. Допомагають екранам відображати картинку максимально природно, досягати потрібного оптичного ефекту об’єму.
- Датчики. Забезпечують відстеження та врахування у моделюванні VR дійсності рухів голови.
- Звук. Високоякісна гарнітура чи навушники гарантують об’ємний звук, який начебто лунає з різних боків. Також його важлива функція – ізолювати людину від звуків реальності та максимально занурити у світ VR.
- Контролери. Механізми забезпечення функції інтерактиву – те, що дозволяє бути не пасивним спостерігачем, а активно взаємодіяти зі світом віртуального середовища.
Відмінності між віртуальною та доповненою реальністю
Ще одна цікава розробка, доступна завдяки розвитку технології – світ доповненої реальності (AR, Augmented Reality). Сутність технології полягає у накладанні цифрової інформації на реальність. Можливості доповненої реальності активно застосовуються у сучасному світі, зокрема, у сфері освіти, маркетингу, ігровій індустрії. Яскравий приклад – контент для сайту, соцмереж чи додатку, що використовує доповнену реальність і удосконалює процеси продажів. Так виробники та продавці косметики використовують спеціальні додатки, у яких можна випробувати помаду чи тіні, застосувавши їх до зображення свого обличчя онлайн.
Однак, не слід плутати поняття віртуальної реальності та доповненої, адже вони мають низку суттєвих відмінностей:
- віртуальна реальність розгортає перед користувачем альтернативні світи, скопійовані з реальності чи вигадані. У той час доповнена реальність лише дозволяє бачити віртуальні обʼєкти чи інформацію завдяки їхній інтеграції у реальність (через екран гаджету чи спеціальні окуляри)
- доповнена реальність, на відміну від віртуальної, не забезпечує ефекту повного візуального, звукового та фізичного занурення в будь-який інший, альтернативний світ;
- доповнена реальність може демонструватися завдяки самих лише смартфона або планшета, адже для створення необхідного ефекту не обовʼязкові додаткові гаджети – окуляри чи шолом.
Які є основні пристрої для віртуальної реальності?
Віртуальна реальність без застосування спеціальних пристроїв неможлива. Розробники щодня вдосконалюють технологію та випробовують свіжі винаходи. Існують пристрої, створені спеціально під смартфон, є й такі, що підходять винятково для персонального комп’ютера (ПК). Серед основних гаджетів для занурення до віртуальної реальності слід відзначити:
- VR гарнітури чи то пак VR окуляри або шоломи з підключенням до ПК або ігрової консолі PlayStation. Забезпечують бездоганне зображення та точність трекінгу.
- VR гарнітури для смартфонів.
- Аксесуари, зокрема контролери, для взаємодії з віртуальним середовищем, додаткові трекери для контролю та відстеження рухів користувача або сенсорні рукавиці для покращення досвіду взаємодії.
Які основні сфери використання віртуальної реальності?
Використання віртуальної реальності з кожним днем стає все більш звичним та різноманітнішим. Сучасні технології змінюють не лише індустрію розваг, а й застосовуються у нових галузях – часом в абсолютно незбагненний, але такий інноваційний та важливий спосіб.
Основні сфери використання VR у сучасному світі:
- розваги та ігри – створення унікального досвіду занурення, широкі можливості для взаємодії, цікаві сценарії на будь-який смак;
- освіта – нові інтерактивні можливості у навчанні, середовище для складних дослідів та експериментів медицини та фізики, моделювання небезпечних ситуацій і пошук ефективних рішень виходу з них;
- медицина – тренувальне середовище для хірургії, нові підходи у лікуванні психологічних травм тощо.
- військова сфера – відпрацювання реалістичних бойових сценаріїв, підготовка військовослужбовців до роботи загалом та стресових ситуацій зокрема, тренування пілотів військових літаків для пришвидшення навчання та моделювання різних бойових ситуацій.
- дизайн – створення максимально реалістичних проектів у сфері дизайну будівель, інтер’єрів, одягу і т.п.
- авіація – навчання пілотів пасажирських та транспортних літаків, симулятори надзвичайних ситуацій, вивчення систем та компонентів літальних засобів для роботи з ними, для вдосконалення та ремонту літаків.
Віртуальна реальність у медицині
Застосування віртуальної реальності у медицині слід вважати надзвичайно перспективним проривом. Вже зараз медики застосовують VR технології для практичного навчання: безпечне середовище для складних маніпуляцій дозволяє набути досконалих навичок та згодом врятувати більше життів!
На практиці віртуальна реальність допомагає візуалізувати людську анатомію, що цінно для планування ходу хірургічних операцій. Також VR активно застосовується у психотерапії, зокрема для подолання фобій, лікування ПТСР (посттравматичного стресового розладу) та інших тривожних розладів.
Ще один перспективний напрямок застосування у медичній сфері – реабілітація. Віртуальна симуляція допомагає у відновленні опорно-рухової системи тих, хто зазнав травм та знову вчиться керувати своїм тілом.
Освіта та навчання за допомогою VR
Поза конкуренцією віртуальна реальність і в сучасному освітньому процесі. Максимальна інтерактивність та ігрові практики – якраз те, що приваблює та мотивує цікавитись освітою учнів та студентів сьогодні. Відео в форматі тривимірності дозволяють взаємодіяти з предметом вивчення без жодних ризиків. Це безцінно для навчання у сферах медицини, авіації, інженерії, науки і т.п. За допомогою VR можна більш ефективно і цікаво вивчати мови (спілкуючись з віртуальними носіями), історію та культуру (вирушаючи у віртуальну подорож до певних країн, пам’яток, музеїв тощо).
Індустрія розваг: симуляції та ігри
Віртуальна реальність спричинила справжню революцію у сфері розваг, зробивши їх більш інтерактивними, соціальними і різноманітними. Занурення в альтернативний світ перестало бути просто частиною нашої уяви: за допомоги окулярів та шоломів люди потрапляють у віртуальний світ, де гра відбувається без сенсору чи комп’ютерної миші. Користувач повинен насправді рухатися та взаємодіяти з тривимірним середовищем, а завдяки високоякісним звуку та картинці ця подорож у світ симуляцій стає все більш реалістичною та захоплюючою.
Які переваги та недоліки віртуальної реальності?
Звісно, створення інтерактивних VR можливостей сьогодні – це невпинний процес розвитку і вдосконалення. Відтак, користувачі та розробники можуть стикатися не лише з позитивними рисами технології, а й з певними недоліками.
Переваги використання віртуальної реальності
Грамотне і продумане застосування VR технологій у різних сферах життя відкриває людству абсолютно новий світ можливостей. Серед суттєвих переваг:
- зміни в освітньому процесі – VR робить будь-яке навчання більш практичним, а засвоєння знань – простішим. Ігрові формати, цікавий візуальний контент сприяє ефективному навчанню;
- безбар’єрність – VR розробки стирають фізичні та соціальні межі. Опинитися в іншому куточку планети, поринувши у віртуальний світ, спілкуватися з мешканцями інших країн, використовуючи сучасні технології – недосяжне стає реальним.
- моделювання майбутнього – VR зменшує небезпечні ризики для людини та світу, адже відкриває безмежні горизонти у сферах наукового моделювання, практичної медицини, свідомого споживання тощо.
- допомога бізнесу – виведення маркетингу на новий рівень, надання клієнтам можливості взаємодіяти з продуктом ще до його придбання і т.п.
Недоліки та виклики технології VR
Віртуальна реальність – відносно молода розробка, тож, очевидно, ще має певні недоліки та обмежені можливості. Серед них можна виокремити:
- дороговартісність розробки та готового продукту (ПЗ та обладнання);
- лімітований випуск пристроїв;
- фізичний дискомфорт, як реакція людського організму на використання гаджетів VR.
Майбутнє віртуальної реальності: перспективи розвитку
Розвиток технологій та зокрема розширення можливостей віртуальної реальності на часі, як ніколи. Стрімкий ритм сучасного життя постійно підкидає нові виклики розробникам, тож, без сумніву, VR сфера лише еволюціонуватиме. А разом з нею змінюватимемось і ми – наше сприйняття світу та взаємодія з ним під час здобування освіти, пошуку роботи і самореалізації, спілкування з людьми, відпочинку та планування майбутнього.
Штучний інтелект, розвиток 5G, покращення графічних можливостей робитимуть віртуальну реальність ще більш цікавою, корисною, реалістичною. Це є надзвичайно цінним для вдосконалення медицини, осучаснення військової справи, турботи про екологію, розвитку свідомого бізнесу, наукового прогресу та інших життєво важливих сфер.
Як віртуальна реальність впливає на повсякденне життя?
Віртуальна реальність відкриває незліченні нові можливості для людини у різних сферах її життя. Більш якісна освіта, завдяки можливості отримувати практичні навички у альтернативному VR середовищі, креативні можливості для роботи будь-де, цікаве дозвілля.
Однак, слід пам’ятати, що віртуальна та доповнена реальність – це лише інструменти для покращення нашої життєдіяльності та розширення можливостей і вмінь, а не заміна реального життя. На жаль, вплив технології на повсякденне життя може бути і руйнівним, адже здатен викликати залежність та спричиняти ізоляцію людини від реального світу загалом та соціуму зокрема.
Віртуальна реальність для дітей в Музеї науки Львів
Музей науки Львів – місце відкриттів, нових знань та передових можливостей! Тож, без сумніву, ми не могли позбавити своїх відвідувачів задоволення познайомитися зі світами віртуальної та доповненої реальності. Завітайте до найінтерактивнішого музею Львова та випробуйте VR технології: ігри входять до вартості вхідного квитка.
У львівському Музеї науки поринути до альтернативних світів можна за допомоги VR окулярів компанії Meta. Охочі можуть насолодитися необмеженим катанням на американських гірках або ж ускладненою грою – катанням з бластерами. Також цікавим досвідом для знайомства з розважальними можливостями віртуальної реальності для тих, кому виповнилося 12 років, буде динамічна гра Beat Saber. Тут є все для яскравих вражень – багато неону, класний музичний супровід та продуманий ігровий процес. Відбивайтесь мечами від блоків, що летять на вас, та насолоджуйтесь віртуальним світом!
Також в окулярах Meta в Музеї науки Львів ви можете ознайомитися із доповненою реальністю. Для цього спробуйте свої сили у грі First Encounters. Стріляйте, ловіть надокучливі кулі з очима, що постійно вистрибують та впевнено заповнюють кімнату, у якій ви перебуваєте під час гри. Заробляйте бали та насолоджуйтесь процесом!
Нехай віртуальна реальність робить ваше життя більш досконалим та цікавим, однак ніколи не заміщує реальних вражень та живого спілкування!