Меню
payment-1 payment-2 payment-3 payment-4 payment-5

Явища природи для дітей


Чому гримить грім та сяє блискавка? Звідки беруться смерчі та як виникає Полярне сяйво? Чому веселка кольорова і як утворюється град? Дошкільнята та школярі щодня ставлять десятки запитань про природу явищ, які мають змогу спостерігати. Завдання дорослих — зробити знайомство з дивовижами природи цікавим, інтерактивним та різноманітним. Музей науки Львів та ця стаття допоможуть батькам спланувати процес пізнання, який буде до вподоби сучасній малечі!

Що таке явища природи?

Розумом та руками людини створюється безліч чудових винаходів. Вони дивують, а згодом стають звичною частиною нашого життя. Природа ж — це вічна загадка, а її часом прекрасні, а часом руйнівні прояви знову й знову зачаровують та вражають! На щастя, наука знайшла чимало відповідей та пояснень мінливим природним дивам, тож батьки, вчителі та вихователі мають змогу доступно та цікаво пояснити явища природи для дітей

У природі постійно відбуваються зміни, які науковці і назвали — природні явища. Деякі з них настільки звичні, що ми й не замислюємось про причини їхнього виникнення. Мало кого дивує дощ, туман чи сніг. Однак, дітей, особливо найменших чомусиків, цікавить кожна деталь! Тому вкрай важливо вже змалечку пояснювати дітям, що будь-які явища відбуваються на Землі у результаті дії природних законів. Так, восени від браку сонячного світла та руйнування хлорофілу, що забарвлював у зелене, листя жовтіє. А навесні та влітку ми нерідко споглядаємо блискавки – електричні розряди між хмарами чи всередині них, що супроводжуються гучним громом. 

Природних явищ існує чимало. Деякі з них бувають лише сезонними — як снігопади чи переміщення птахів у теплі краї. Інші спричинені особливостями територій та рельєфів земної поверхні — наприклад, виверження вулканів та землетруси. Розгадувати секрети природи захопливо у будь-якому віці. Тож, якщо ви шукаєте тему для спільного вивчення з дітьми, яка б збагатила знаннями та стимулювала розвиток мислення дитини, цікаві явища природи підійдуть ідеально!

Які природні явища цікаві для дітей?

З чого саме почати знайомство з природними явищами, щоб діти не втратили інтерес та захотіли дослідити тему якомога глибше? Явища природи для дошкільнят краще почати пояснювати з більш звичних та менш лякаючих. Розкажіть про кольори веселки, намалюйте її та спробуйте пошукати в мережі цікаві досліди на тему. Також, вдалими темами для малюків від 2 до 5 буде дощ і гроза, заметіль та унікальність сніжинок, форми хмаринок тощо. Пам’ятайте, що найкраще навчання у такому віці – це реальне спостереження та гра! Тож, не проґавте чергові зміни у природі та обов’язково поспостерігайте за ними вживу. 

Явища природи для дітей

Для старшого віку — від 6 років — більш захоплюючими будуть рідкісні та стихійні явища природи. Вони нерідко спричиняють природні катастрофи та є небезпечними для людини. Серед руйнівних сил, чиє виникнення зацікавить дітей, варто згадати землетруси, цунамі і торнадо. А от для обговорення дивовижних явищ радимо вибрати ті, які можна спостерігати і в Україні – сонячне гало та світлові стовпи, зимова веселка та гроза, північне сяйво.

Як розповісти дитині про явища природи?

Бажаєте зробити зрозумілими явища природи для дітей? Звісно, можна почекати, коли дитина піде у 1 або 2 клас, і в неї розпочнеться предмет “Я досліджую світ”. Однак, не слід сподіватися на одні лише шкільні знання. Так, там малеча вивчатиме опис та основні характеристики явищ природи, але глобального розуміння та зацікавленості темою навряд чи можна досягнути, опанувавши факти з підручника.    

У сучасному світі, на щастя, є дуже багато доступних інструментів, що допомагають перетворювати навчання у захоплюючий процес! Тож і про зміни у природі можна розповідати по-різному. Ми радимо використовувати інтерактивні методи, чергувати пасивне пізнання у вигляді читання з більш активними видами навчання — дослідами, експериментами, грою. Радо поділимося з вами цікавими ідеями. 

Передусім, радимо звернути увагу на книги українською мовою, у яких пізнавально, незвично і доступно розповідають про природні процеси та зміни:

  • справжньою знахідкою та альтернативою енциклопедіям у звичному вигляді стане книга Сашка Дерманського “Малим дітям про все на світі”. Автор реалізував чудову ідею: розповідати факти за допомоги коротеньких казок. Такий формат підійде як малечі від 3 років, так і молодшим школярам – зокрема, для першого самостійного читання. У добірці казок малюки знайдуть пояснення снігу, дощу, грози, веселки, перельоту птахів та багатьох інших див.  
  • неймовірне естетичне задоволення відчують діти молодшого шкільного віку та старші, гортаючи книгу Рут Саймонс “Планета Земля”. Цей витвір книжкового мистецтва не лише повідає цікаві факти про нашу планету, льодовики, вулкани, бурі та погоду загалом, а й вразить якістю ілюстрацій та віконець, що “приховують” корисну інформацію. Паперовий світ цього видання здивує навіть найпримхливіших чомучок!
  • для школярів 6-8 років буде цікаво познайомитися з таємницями природи через пізнавальну пригодницьку історію доньки легендарного фізика Стівена Гокінґа – Люсі Гокінґ “Принцеса Олівія досліджує неправильну погоду”. Разом з героїнею книги, діти досліджуватимуть природу та зміни у ній, а також зануряться у проблеми екології.  

Хочете, аби корисна інформація була максимально доступною для вашого сина чи доньки? Обирайте для навчання засоби, які обожнюють діти. Замість мультфільмів чи блогів запропонуйте для перегляду на YouTube класні пізнавальні канали та відео. Ось добірка гарних пізнавальних роликів українською на нашу тему:  

  1. Ознайомитися з природними явищами неживої та живої природи, побачити реальні відео, а не просто малюнки чи фото — чудова ідея для вивчення теми з малюками. Як виглядає льодохід чи повінь, сокорух у рослинах або спів пташок — допоможіть крихіткам закласти основи для подальшого вивчення природних змін. 
  2. Переглянути пізнавальне відео про пори року та типові для них сезонні погодні прояви — чудовий спосіб зміцнити знання учнів молодших класів, здобуті на уроках. Просто та доступно про важливі речі — дощ, сніг, блискавку, веселку та інше. 
  3. Підлітків зацікавити навчанням буває важко. Тож тут потрібен особливий підхід та незвичний контент. Наприклад, цікаві ролики у стилі наукпоп, які розкажуть як пережити удар блискавки чи пояснять, чому важко передбачити землетрус
  4. Ще один безпрограшний варіант інтерактивного навчання — проведення дослідів разом з малечею. Тут допоможуть спеціальні відео експериментів, де вказані необхідні інгредієнти, наприклад для створення вулкану чи хімічного туману, що імітує справжній.  

Також не забувайте, що з малечею можна вивчати будь-яку тему за допомоги настільних ігор. Про явища природи та погоду можна знайти і дидактичні ігри з завданнями, і картки Домана, які дозволять запам’ятати назви природних процесів не лише українською, а й англійською. 

Однак, найбільш ефективне навчання – це практика. Тож, якщо ви хочете разом з найріднішими зануритися у тему природних дивовиж, завітайте до Музею науки у Львові. Тут все можна побачити на власні очі, не очікуючи справжнього урагану чи інших явищ!

Природні явища в Музею Науки

Які природні явища можна спостерігати у Музеї Науки Львів

Деякі зміни навколишнього світу є рідкісними або властивими лише певним регіонам. Тому знайомство з ними можливе лише заочно. Відтак, похід у музей, в якому відтворено певні явища — чудова ідея для пізнавального процесу. У львівському Музеї науки можна побачити і зрозуміти, як утворюється водяний вир, хвилі, торнадо, чорна діра і навіть відчути на собі справжній ураган!

Вода

Чимало природних процесів пов’язано з водою. У Музеї Науки ви можете спробувати відтворити деякі з них за допомоги унікальних експонатів. Утворіть водяний вир або ж коловорот, що виникає у результаті взаємодії протилежних течій у морі чи річці. Також можна дізнатись більше про виникнення хвиль, виконуючи дослід з експонатом, в якому під час нахилів зустрічаються вода і гептан. 

Повітря

Торнадо та ураган – руйнівні явища природи, які батьки та діти можуть не лише відтворити, а й відчути у Музеї науки Львів. Спробуйте імітувати торнадо у спеціальному резервуарі та побачите, як стикаються неоднорідні за температурою та вологістю шари повітря за умов потужного вітру та грози. 

У незвичному експонаті-кабіні ви зможете відчути зростаючу силу урагану на власній шкірі, а на екрані довідатись цікаві факти про його руйнівні наслідки. 

Природні явища для дітей

Яким чином діти можуть спостерігати явища природи для дітей у музеї

Похід до Музею науки у Львові для вивчення змін у природі — чудова ідея. Адже тут абсолютно усі експонати призначені для того, щоб діти могли власноруч їх випробувати. Десь доведеться натискати кнопки або докласти трохи зусиль, аби крутити спеціальну ручку, а десь — просто зайти у кабіну та опинитись в епіцентрі неймовірних природних явищ.  

Також, побувавши у музеї, діти відкриють для себе інші цікаві теми з різних наук, акустики, оптики і навіть анатомії. Через гру та практичні досліди з експонатами, яких можна торкатися, ваша малеча змінить своє ставлення до навчання.

Перетворюйте нудне на цікаве та пізнавайте цей дивовижний світ разом з найріднішими!