Як зацікавити дитину до навчання
Не менше 5 годин за партою у школі та в середньому 2 години вдома дитина витрачає на навчання за день. А якщо додати гуртки, наприклад з комп’ютерних технологій, конструювання, англійської, які теж передбачають сидіння та високий рівень концентрації? У всіх буває момент, коли раніше відкрита до нових знань дитина починає з меншим бажанням виконувати завдання та неохоче йти до школи. І це привід допомогти найріднішим. Тим більше діяти час тим батькам, чиї діти взагалі не виявляють інтерес до навчання.
Мотивація до навчання – один з ключових моментів батьківського виховання, коли вдома зростає школяр. Звісно, ви можете використати непедагогічні методи та просто змусити дитину ходити на уроки та робити домашні завдання, проте цінніше та ефективніше – навчити дитину вчитися. Ми спробуємо допомогти батькам із цим непростим завданням, тож читайте далі та довідайтесь, як зацікавити дитину навчанням.
ТОП-5 способів мотивувати дитину до навчання
Діти молодшого шкільного віку надзвичайно активні, тому їм часто набридає одноманітна діяльність. Більшість, прийшовши до 1 класу, відчувають щиру цікавість до навчання, адже їх оточує все нове – вчитель, колектив, нові форми діяльності та активностей. Разом з тим, у дітей шкільного віку з’являється те, чого раніше в їхньому житті не було – реальні обов’язки, які є невід’ємною частиною дорослішання. Батькам вкрай важливо підтримувати малечу на цьому етапі.
Пропонуємо ТОП-5 порад, як мотивувати дитину до навчання та допомогти адаптуватися до шкільного життя:
- Навчання дитини — завдання не тільки школи та вчителя. Лише тоді можливе досягнення успіхів у навчанні, коли з малечею працює тандем – “батьки-вчитель”. Знання, які дитина отримує в школі, потребують відпрацювання вдома. Не сподівайтесь, що дитина одразу навчиться якісно та ґрунтовно виконувати домашні завдання самостійно. Запитуйте малечу, чого вона навчилась за день, переглядайте класну роботу, ставте питання та виявляйте прогалини. Зацікавленість батьків у справах дитини вже сама по собі мотивує маленького школярика до навчання. Демонструйте щирий інтерес: наприклад, коли дитина розповідає цікаві факти, інколи наголосіть, що ви цього не знали або згадали лише завдяки вашій малечі. Ці малі хитрощі — один з найпростіших способів мотивувати.
- Слід допомагати дитині, коли дитина не розуміє, а не кричати на неї, звинувачувати у неуважності та ображати. “Дитина не хоче” і “дитина не може” – це різні речі. Часом складні теми з легкістю вкладаються в голові малюка, а щось доволі просте, на думку дорослого, школярику видається неосяжним. У цей момент слід усім заспокоїтися та застосувати альтернативні методи навчання. Наприклад, незрозумілий тип задачі краще ще раз пояснити вдома з використанням цікавих для дитини предметів, цукерок, іграшок або героєм умови зробити саму дитину. Чи, припустимо, для запам’ятовування материків і океанів придумати гру в слова тощо. Тож не принижуйте дитину за незнання: це знищуватиме її самооцінку. Натомість завжди демонструйте готовність прийти на допомогу.
- Мотивуйте не словами, а власним прикладом. Якщо під час виконання домашніх завдань дитиною ви лежатимете на ліжку та гратимете в гру чи переглядатимете фільм, це аж ніяк не змотивує дитину вчитися. Нехай дитина частіше бачить вас вдома із книгою (це стимулює до читання), також корисно ділитися з малечею короткими розповідями про те, чого ви самі навчились за день на роботі. Це дасть їй усвідомлення, що кожен член родини щоденно працює чи вчиться, а відтак не тільки малеча стикається з новими викликами та завданнями.
- Будьте обережні з вибором стимулу. Існують різні способи мотивації дітей, деякі з них навіть дуже ефективні, проте слід бути обережними, пропонуючи дитині щось взамін за гарне навчання. Один з найбільш діючих і в той же час небезпечних стимулів — матеріальне винагородження. Пропонуючи гроші чи подарунки за гарну оцінку, ви ризикуєте самі потрапити у пастку. Адже ставки ростимуть, і щоразу вам доведеться обіцяти щось більш цінне. Здоровим стимулом слід вважати щиру батьківську похвалу, якої прагне дитина, сумісну з батьками пізнавальну діяльність – наприклад, похід у музей, досліди, творчість.
- Не порівнюйте з іншими та не навішуйте ярлики обдарованості чи бездарності. Порівнюючи дитину з іншими дітьми, особливо, знайомими, ви ризикуєте вбити будь-яку мотивацію до навчання. Вселяйте в дитину думку, що будь-які навички можна здобути, а знання опанувати. Невтомно хваліть дитину за працю та наполегливість. Пояснюйте, що успіху можна досягти лише поступово, у процесі навчання, який, нерідко, є важливішим за результат.
Як підтримувати інтерес до навчання у дітей?
Щоб зацікавити дитину вчитися, вкрай важливо розуміти її інтереси, схильності та потреби. Стимулюйте самостійність та завжди схвалюйте роботу, зроблену самотужки, навіть якщо малеча припустилася помилки.
Аби ваш школярик не втратив потяг до знань, постійно підтримуйте інтерес до навчання. Ось кілька способів, як це робити:
- Підтримуйте самостійний вибір. Дозвольте своєму учню обирати, які уроки виконати вдома в першу чергу. Зазвичай, діти обирають те, що їм видається простішим. Це дозволить виявити проблеми, а відтак підготувати план для роботи над більш незрозумілими уроками. Так само самостійний вибір важливий при навчанні читанню. Вчителі задаватимуть конкретні тексти, однак, якщо ви бачите, що малечі вони не цікаві, спробуйте разом з дитиною знайти справді захоплюючу книгу. Вчителя ж попросіть про розуміння і терпіння.
- Доберіть інтерактивні методи навчання, щоб пропрацювати предмети, що даються дитині важче. Враховуйте, які особливості сприйняття інформації має ваш школяр: для когось краще почитати додаткову літературу та обговорити її з батьками, для інших – переглянути відеоурок, ще для когось – зіграти у гру (наприклад, є безліч карткових та магнітних настільних ігор, що допоможуть вивчити математичні дії чи англійські слова, а для вивчення таблиці множення існує цікава гра-дошка і т.п.)
- Проводьте досліди та створюйте проекти разом, адже це найбільш ефективний спосіб вивчення предметів. Детальніше про це розкажемо трохи згодом.
- Завжди, незалежно від предмета, використовуйте творчий підхід. Наприклад, вчіть дитину розв’язувати задачі за допомоги схематичних малюнків. Такий спосіб дозволить все розкласти по поличках, і надалі дитина “малюватиме” схеми вже подумки.
Як підтримувати інтерес до навчання у дітей молодшого шкільного віку?
У кожній сім’ї, як правило, встановлюються свої методи мотивації до навчання. На жаль, багато хто вибирає не надто педагогічні варіанти – грошовий стимул, обіцянку солодощів чи дарунків, або, що найгірше – погрози покаранням. Однак, жоден з них не матиме тривалого ефекту, а час навчання у школі – це аж 10-12 років!
Оскільки більшість звичок виробляються у людини вже з дитинства, то і правильне ставлення до навчання слід формувати змалечку. Для дітей молодшого шкільного віку існує кілька груп способів підтримки інтересу до вивчення предметів. Перш за все, це заохочення, обмеження та спільна діяльність.
Для заохочення психологи радять використовувати нематеріальні цінності. Ваша похвала, обійми, усмішки – це те, що підтримує малечу та дає їй наснаги. Як довгострокові цілі-стимули можна використовувати враження – пообіцяйте дитині за гарне навчання цікаву екскурсію з усією сім’єю чи пізнавальну подорож.
Виховання без жодних обмежень може перерости у вседозволеність. Щоб цього не сталося, і крім своїх прав ваша дитина усвідомлювала ще й свої обов’язки, інколи доведеться встановлювати чіткі правила чи то пак обмеження. Найпростіший приклад: якщо у житті вашої дитини є смартфон, поки ви ще можете контролювати екранний час, встановіть зручні для вас норми – наприклад, спочатку навчання, потім певний час для перегляду тощо.
І, ще раз наголошуємо, не забувайте про свою залученість у навчання молодших школярів. Спільна діяльність має бути пізнавальною та інтерактивною. Наприклад, запропонуйте дитині закріплювати окремі теми через створення лепбуків – розкладних папок чи міні-книг, створених та склеєних власноруч. У них містяться схеми, малюнки, конверти з навчальними картками. Зазвичай, усе для створення лепбуку можна роздрукувати з інтернету або купити готові набори від видавництв. Так, наприклад, можна купити чи створити лепбук на тему пор року, будови тіла людини, класів тварин, частин мови і т.п. По суті, це візуалізація знань, а як відомо, майже всі сучасні діти є візуалами.
Ще один спосіб цікавої спільної діяльності – досліди та експерименти. Шукайте натхнення у книгах та на YouTube каналах, і активно залучайте дітей – таке навчання їм точно буде до вподоби.
Як зацікавити дитину до навчання, незалежно від віку?
Незалежно від віку дитини, у будь-яку мить ви можете зіткнутися зі спадом інтересу до навчального процесу. У цей момент вкрай важливо підтримати школяра та знайти спосіб повернути зацікавлення.
До кожного школяра слід шукати індивідуальний підхід. Однак є універсальні методи, як зацікавити дитину до навчання, що працюють у будь-якому віці. Подаруйте дітям поєднання навчання та ігрової форми, вирушивши до Музею науки Львів.
Молодші школярі із задоволенням вивчатимуть тут явища природи та знайомитимуться з дивовижним світом оптики та акустики, випробують неймовірні можливості води та повітря, а, тим часом, бавитимуться мильними бульбашками, водою, спробують опанувати музичні інструменти та створити справжню анімацію!
Старшокласникам у Музеї науки теж неодмінно сподобається, адже тут вони матимуть змогу отримати практичні знання з фізики, провести досліди з електрики, дізнатися більше про магнітні поля, електромагнітну індукцію та інші складні явища, що досі були для них лише нудною теорією.Також, не слід забувати, що у Музеї на дітей та батьків чекають круті найсучасніші роботи та трендові VR-технології, тож буде не тільки пізнавально, а й весело!
Як впливають тренди на навчання — методи зацікавити дитину вчитися
Звісно, на бажання вчитися впливають не лише особисті якості та вподобання школяра. Вкрай важливо вибрати правильні методи та техніки, урізноманітнити навчальний процес в школі і вдома. Учням, що контактують з мережею та знають про сучасні технології, використання трендів у навчанні може дуже допомогти.
Наприклад, можна навчитися з користю застосовувати штучний інтелект у підготовці проектів та доповідей. Той самий ChatGPT буде корисним для збору інформації, створення планів та генерування ідей. Дітям точно це буде цікаво.
Також не втрачає актуальності тренд на гейміфікацію – квізи, вікторини, конкурси, змагання всередині колективу надзвичайно ефективні для вивчення будь-якого предмету!
Ще один корисний тренд – освіта, що формує життєві навички. Тобто учні не просто вивчають математичні формули, а вчаться планувати і розраховувати витрати, не просто вивчають мовні правила, а вчаться писати промови, резюме, знайомляться з діловим спілкуванням і т.п.
Як би вам не було складно мотивувати дитину вчитися – не здавайтесь. Шукайте свій підхід, випробовуйте різні методи та, перш за все, дбайте про психологічний стан дитини у цьому процесі. Нехай вашою ціллю будуть не високі бали, а усвідомлене навчання без стресів та примусу!